wtorek, 7 sierpnia 2012

Piękno Polski - Pałac Większyce


No i stało się. Pałac w Większycach ma już roczek. To znaczy już minął rok od zakończenia jego remontu i restauracji.  Wygląda jak zamek z bajek Walta Disneya, także od razu można się w nim rozkochać.
Żeby nie być gołosłowną to podam parę faktów z jego historii.

Pałac został zbudowany w 1871 roku przez Marca Heymanna, radcy handlowego, filozofa, właściciela około 800 hektarów dóbr wokół Większyc. Był jego własnością do 1912 roku, kiedy to został sprzedany Emilowi Phyrkoschowi, właścicielowi dużych zakładów chemicznych nawozów sztucznych w Raciborzu. Następnie pałac został przekazany tuż przed II wojną światową na cele społeczne. W latach 1946 - 1986 został zaadoptowany na potrzeby Uniwersytetu Ludowego. Od 2003 roku jest własnością prywatną.

 


 
W pałacu znajduje się wyśmienita restauracja, jedna ze stu najlepszych w Polsce. Dania wykwintne, smaczne i za rozsądną cenę. Wprawdzie obsługa biega trochę nieskładnie ale to chyba z uwagi na wielość sal i salek, które zostały utworzone z licznych pokoi zamkowych. Rozkład pomieszczeń z tego powodu jest trochę dziwny ale zapewnia  możliwość prowadzenia jednocześnie paru imprez, a i dla pojedynczej pary, tak jak dla nas znajdzie się intymny kącik. Roczek urządzony 21 lipca był raczej lokalną imprezą bez wielkiego zadęcia ale może dlatego czuliśmy się jak w rodzinie. Myślę, że na co dzień też warto tu przyjechać chociaż na parę godzin i zjeść dobry obiad albo po prostu zjechać z głównej trasy w kierunku Koźla i spędzić miłe chwile w ładnym otoczeniu.P.S.
Od tego posta chcę rozpocząć cykl opisujący nasze zamki i pałace i w ogóle piękne miejsca w Polsce, w których byłam. Nie chcę podawać suchych faktów i opisów ale raczej moje odczucia i doznania. W związku z tym może nie będzie to przewodnik czy poradnik jak zwiedzać nasz kraj ale raczej "Piękno Polski w oczach blondynki " :)


 9 komentarzy:

 1. Nie wiedziałam że tam teraz tak ładnie...chyba się wybiorę zwiedzić:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Polska to piękny kraj i trzeba to doceniać :))

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakie ładne zdjęcia ;)
  obserwuję również ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne zdjęcia :)
  www.sheilllaa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Faktycznie piekny zamek, az sie dziwie, ze tam nie bylam z moimi rodzicami, posiadajacymi obsesję zwiedzania palacow i zamkow:0

  OdpowiedzUsuń
 6. piękne miejsce! :)  GIVEAWAY NA MOIM BLOGU! Wygraj dowolną sukienkę z Mont Affair - zapraszam! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. ZAPRASZAM!!! Trochę męskiej mody :) http://www.hausoferick.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze :)
Proszę nie umieszczać aktywnych linków.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...