czwartek, 29 listopada 2012

A jednak coś pozostaje - pałace oleśnickie


W dniu dzisiejszym, chciałam Wam przedstawić trochę spóźnione (jak widać) zdjęcia przedstawiające pałace w powiecie oleśnickim, a właściwie to co z nich pozostało...

Zacznę od miejscowości Goszcz pod Twardogórą, w której stoją ruiny rokokowego pałacu, którego pierwowzorem jest słynny Palais Marschall w Berlinie. Został on wzniesiony przez hrabiego Heinricha Leopolda von Reichenbacha w latach 1750 - 1755.  Niestety w 1947 roku spłonął w wyniku umyślnego podpalenia. Z dawnych zabudowań zachował się jedynie barokowy kościół, a także dawna wozownia. Pomimo że są to ruiny, to warto je zwiedzić po to by sobie uświadomić jak dawniej można było budować i mieszkać. Nawet w takim stanie budowle te robią wrażenie.

 Kolejny pałac zbudowany około połowy XIX wieku znajduje się w miejscowości Boguszyce. Prawdopodobnie wzniesiony został wg projektu Wolffa ze Szczodrego, a jego architektura nawiązuje do angielskiego stylu Tudorów. Szkoda, że obecnie możemy oglądać już tylko ruiny, a podobno jeszcze nie tak dawno odbywały się tu huczne bale.

 Trzeci, późnobarokowy pałac niestety też  zrujnowany stoi w miejscowości Brzezinka pod Oleśnicą. Dawniej był oryginalnym i okazałym zespołem pałacowo - ogrodowym. Powstawał od 1725 roku aż do 1740 prawdopodobnie wg projektu Johanna Blasiusa Peintnera. Dziś po dawnym ogrodzie pozostały tylko rzeźby, które zdobią ogród pałacu królewskiego w Wilanowie, a cała reszta pałacu niszczeje i chyli się ku upadkowi. Jak widzicie nawet w ruinach jest minione piękno, które warto dostrzec. Czasami jest to jakiś detal, rzeźba czy kolumna, coś co świadczy o minionej świetności. Te obrazy wprawiają mnie w zadumę o przemijaniu, a jednocześnie wzbudzają pragnienie by coś po nas pozostało. Choćby piękna ruina:)

 

23 komentarze:

 1. Kojarzy mi się ta piosenka http://www.youtube.com/watch?v=n5t19C6wXso

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja u siebie w miescie mam ruiny zamku wiec zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. wow!! Perfect!!I love the colours!

  OdpowiedzUsuń
 4. Amazing beautiful old buildings!
  Thank you for visiting my blog & leaving a sweet message :-) I'm following you now on GFC.

  NLxx
  www.my-changing-room.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Zamek piękny :)
  Kto by nie chciał w takim zamieszkać i poczuć się jak prawdziwa księżniczka :)

  Dziękuję za miły komentarz :*

  Przy okazji Kochana zapraszam na konkurs, gdzie do wygrania SWETEREK Z RENIFEREM z mojego ostatniego wpisu :)

  http://angelops.blogspot.com/

  Buzi :*

  OdpowiedzUsuń
 6. Love your blog!!

  Check out mine, and if you like we can follow eachother on Bloglovin' & GFC? Let me know and will follow straight back! Looking foward to hearing from you

  http://www.kellyjade.co.uk

  xox

  Kelly

  OdpowiedzUsuń
 7. great photos
  www.georginagoodman.blogspot.co.uk
  xxx

  OdpowiedzUsuń
 8. I've just dicover your blog and I love it! Your stle is amazing! I'd like us to stay in touch.:) Would you like to follow each other?

  www.ladyparisienne.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Coś czuję, że znalazłam bratnią duszę ! Kocham zamki i pałace!
  Mieszkam zdecydowanie nie daleko od Oleśnicy i miałam w planach wybrać sie do Goszcza, o reszcie nie słyszałam więc bardzo Ci dziękuję za ten mały przewodnik i zaraz idę przeglądać resztę :)
  Obserwuję :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze :)
Proszę nie umieszczać aktywnych linków.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...