niedziela, 11 czerwca 2017

Kawa czy herbata ?Kawa czy herbata ? Takie pytanie zadaję sobie od razu po przebudzeniu. I oczywiście zazwyczaj wybieram kawę, której smakiem raczę się jeszcze kilka razy w ciągu dnia.
 
Ponieważ należę do zagorzałych kawoszy, w dzisiejszym wpisie chciałam Wam przedstawić kilka ciekawostek odnośnie picia kawy, która jest drugim najpopularniejszym na świecie napojem bezalkoholowym, zaraz po herbacie.

Jak się okazuje kawa była znana w Etiopii już w I tysiącleciu p.n.e., gdzie spożywano owoce kawowca gotowane z dodatkiem masła i soli. W XIII lub XIV wieku kupcy arabscy przywieźli ją do Jemenu, który dziś jest producentem najdroższej kawy. Do Europy trafiła na początku XVII wieku, a do Polski pod koniec tego wieku. I w bardzo krótkim czasie stała się niemal naszym napojem narodowym.

Najwięcej kawy w Europie piją Skandynawowie, którzy spotykają się przy niej towarzysko. Uważa się nawet, że amerykańskie coffee breaks  zapoczątkowali w XIX wieku imigranci z Norwegii.
 
W USA zamawiając kawę, zwrócimy uwagę na jej ilość. Amerykańska small coffee to odpowiednik naszej kawy średniej lub dużej. Ponadto Amerykanie lubią kawę rozcieńczać z czego wzięła się słynna caffe americano.
 
We Włoszech lista rodzajów kawy jest bardzo długa o czym zresztą przekonaliśmy się sami, będąc kilka lat temu w Wenecji ( polecam Sposób na Wenecję oraz Weneckie zakątki ). Może być to espresso, macchiato, lungo, czy ristretto. Bardzo lubię zwłaszcza espresso, a takie jakie piłam w Wenecji ciężko znaleźć u nas. Choć przyznam, że kiedyś będąc przejazdem w Warszawie w sprawie wynajmu mieszkań ( przy okazji polecam k2assetmanagement.pl )  trafiłam na espresso prawie idealne w jednej z tamtejszych restauracji.

 
Brytyjczycy, znani z zamiłowania do herbaty, coraz częściej piją kawę. Jest ona zawsze świeżo zmielona i aromatyczna, ponieważ kupuje się ją w ziarnkach.
 
W kawie po irlandzku natomiast znajdziemy procenty, ponieważ dodają do niej whisky, brązowy cukier i bitą śmietanę. Podobnie w kawie po hiszpańsku, gdzie poczujemy smak sherry, po rosyjsku - odrobinę wódki, a po francusku odrobinę koniaku.

jak podawana jest kawa i herbata zagranicą, ciekawostki dotyczące kawy i herbaty

Podobno istnieją dowody naukowe na to, że herbata bardziej pobudza niż kawa, ale ja i tak zdecydowanie pozostaję wierna kawie, choć dobrej herbaty również lubię się napić.

Picie herbaty najbardziej rozpowszechnione jest z kolei w Japonii, gdzie przybiera formę ceremoniału zwanego chaji. Obejmuje on wiele zasad i rytuałów, które wymagają długiej nauki.
 
Poza Japonią picie herbaty celebruje się również w Mauretanii i Nigrze. Tam ceremoniał podawania herbaty ma charakter trzyczęściowy - mała filiżanka podawana bez cukru  symbolizuje trudności życiowe. Filiżanka druga z miętą i cukrem jest symbolem poprawy warunków życia po zawarciu małżeństwa, natomiast trzecia filiżanka jest symbolem słodyczy życia, gdy w małżeństwie pojawią się dzieci.
 
Z kolei w krajach Ameryki Południowej, podobnym do herbaty napojem jest yerba mate. Ten gorzki napój przygotowuje się z naparu suszonych liści rośliny ostrokrzewu paragwajskiego. 

A wy co najczęściej pijecie w towarzystwie?  Kawę czy herbatę ? Piszcie w komentarzach :)
8 komentarzy:

 1. Ja jak najbardziej KAWA! Herbata to głównie mrożona, z jakimiś dodatkami w postaci limonki, pomarańczy i miodu, ewentualnie jakieś zielone lub mięta. Jednak kawa to jest to <3

  OdpowiedzUsuń
 2. While I love a good coffee I mainly drink tea day to day as a good tea is easy to make... where a good coffee can be hard to come across!

  <3 Paula Shoe fiend

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajne ciekawostki. Ja nie lubię kawy, piję ją sporadycznie, raz na jakiś czas :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdecydowanie wole herbatę ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wyobrażam sobie mojego poranka bez mocnej czarnej kawy, ale jestem też wierna zielonej herbacie !

  OdpowiedzUsuń
 6. Great post! I love your blog!
  Have a lovely day!
  www.recklessdiary.ru

  OdpowiedzUsuń
 7. Dla mnie zdecydowanie kawa, czarna i bez cukru :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze :)
Proszę nie umieszczać aktywnych linków.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...