niedziela, 17 czerwca 2012

" Coco Chanel. Życie intymne " Lisa ChaneyNa moim blogu nie mogło zabraknąć uwielbianej przez wielu, jednej z najsłynniejszych projektantek mody Coco Chanel. Napisano o niej około 60 książek, ale ja wybrałam  poniższą biografię Lisy Chaney, pt. "Coco Chanel. Życie intymne", dzięki której z wielkim zainteresowaniem prześledziłam historię tej niezwykłej kobiety.  Jaka była Coco? A właściwie Gabrielle? Na pewno była kobietą o wyjątkowym charakterze, obdarzona niezwykłą inteligencją i wyobraźnią. Dzięki temu przetrwała dzieciństwo pełne niedostatku, zwłaszcza wtedy gdy jako jedenastolatka została brutalnie porzucona i oddana do klasztoru. 
Jako młoda dziewczyna, obdarzona niezwykłą determinacją, energią i poczuciem humoru Gabrielle szybko stała się ulubienicą zamożnych żołnierzy i oficerów, dzięki czemu  zaczęła  przebywać w arystokratycznym towarzystwie. Chcąc uciec od służby i biedy, została kochanką wielu mężczyzn, ale była zbyt inteligentna, by bierność takiej egzystencji mogła jej odpowiadać na dłuższą metę.
Opisywano ją jako ciemnowłosą piękność, dowcipną, zawsze bardzo elegancką.  Miała silną osobowość, często popadała w skrajności, gdy raz postanowiła się czemuś poświęcić, robiła to z zaciekłym zaangażowaniem. Trudne życie i chęć przetrwania za wszelką cenę sprawiły, że stała się niezwykle spostrzegawcza, posiadała tzw. "szósty zmysł", umiejętność intuicyjnego wyczuwania osoby i sytuacji, która z czasem przerodziła się w prawdziwy talent. 
Dzięki nawiązanym kontaktom, w środowisku w jakim przebywała, a także wsparciu finansowym mężczyzn i swoim niezwykłym zdolnościom, stworzyła prawdziwe imperium mody, dzięki czemu stała się niezależna i mogła zarabiać swoje pieniądze, które dawały jej wolność. W pracy miała doskonały zmysł praktyczny: lubiła kierować, organizować, porządkować i rządzić. Uwielbiała swoją pracę, żyła modą którą sama projektowała. Praca była również jedyną rzeczą, która chroniła ją przed upadkiem, gdy znajdywała się na życiowych zakrętach. 
W jej życiu było wielu mężczyzn, dla których była kochanką, muzą, współpracowniczką. Byli wśród nich: Etienne Balsan, Arthur Capel, Picasso, Cocteau, Strawiński, Visconti i Diagilew. W czasie drugiej wojny światowej była związana z Niemcem Hansem von Dincklagem, przez co została posądzona o szpiegostwo.
Chanel była osobą bardzo kontrowersyjną, była biseksualna, zażywała narkotyki.  Była kwintesencją wolności, przez co ciężko było jej stworzyć partnerski związek na równych prawach, gdyż wszystko to było zupełnie czymś nowym na przełomie XIX i XX wieku. 
Bez wątpienia Chanel odniosła wielki sukces, stała się prawdziwą ikoną, jedną z największych kreatorek mody, pionierką nowoczesnej kobiety, ale czy była szczęśliwa? Z książki dowiadujemy się, że  była prawdziwym kłębkiem sprzeczności, paraliżował ją lęk przed samotnością, że tęskniła za uczuciem i bliskością. Wiele nieudanych związków a także smutne dzieciństwo odcisnęło na niej duże piętno. Przez całe życie cierpiała ponad miarę, gdy czuła się "opuszczona" - czy to przez mężczyznę, czy przez kobietę. A w ostatnich latach życia jej osamotnienie przybierało wręcz tragiczne wymiary.

Wszystkim zainteresowanym losami Chanel polecam sięgnąć po tę książkę.  Polecam również filmy biograficzne Coco Chanel, a także Chanel i Strawiński.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie komentarze :)
Proszę nie umieszczać aktywnych linków.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...