piątek, 17 sierpnia 2012

Z cyklu Piękno Polski - Pałac w Żyrowej


Kolejnym niezwykłym i pełnym uroku miejscem, które warto zobaczyć, jest barokowy pałac w Żyrowej. Budowla ta nie posiada cech obronnych ( charakterystycznych dla zamków ) i zaliczana jest do mieszkalnych. 
Jeśli chodzi o historię pałacu to warto wspomnieć, że pierwotnie był on własnością księstwa opolskiego, a następnie od 1447 roku rodziny von  Zyrowskich, należącej do śląskiej szlachty. Początkowo był to niewielki zameczek, a dopiero po rozbudowaniu go przez rodzinę de Gaschin, która nabyła go w 1631 roku, powstał dwupiętrowy korpus pałacu z bocznymi skrzydłami i zabudowaniami gospodarczymi. Następnie w 1899 roku właścicielem posiadłości został hrabia von Francken - Sierstorpff. A po II wojnie światowej mieściło się w nim sanatorium dla dzieci.
W otoczeniu rezydencji znajduje się 11,5-hektarowy park założony w XIX wieku, a także  gotycki kościół św. Mikołaja. Przyznam, że robi duże wrażenie. 
Obecnie cały teren jest własnością prywatną, co dla nas, turystów oznacza niestety brak możliwości wstępu na teren pałacu. Możemy tylko zachwycać się nim z zewnątrz.
5 komentarzy:

  1. chetnie bym w takim zamieszkala chociazby pare dni :)

    pozdrawiam i dziekuje za odwiedziny :*

    http://kawkas.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze :)
Proszę nie umieszczać aktywnych linków.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...