piątek, 14 grudnia 2012

" Helena Rubinstein. Kobieta, która wymyśliła piękno " Michéle Fitoussi" Helena Rubinstein. Kobieta, która wymyśliła piękno " to najnowsza biografia "Cesarzowej Piękności " ( jak zwykło nazywać się Helenę Rubinstein ), która miała swoją polską premierę 7 listopada br. Autorką biografii jest znana francuska dziennikarka, scenarzystka i pisarka - Michéle Fitoussi.
Mimo iż książka jest dość obszerna, to zapewniam Was, że warto ją przeczytać, aby  poznać  losy tak wybitnej kobiety jaką była Helena, prawdziwa rewolucjonistka na rynku produktów do pielęgnacji ciała, twórczyni prawdziwego imperium kobiecej urody.

 

http://www.swiatwkolorzeblond.com/
Helena ( Chaja ) Rubinstein przyszła na świat w 1872 roku w żydowskiej ubogiej rodzinie na krakowskim Kazimierzu i była najstarszą z ośmiu córek Hercla i Augusty. Od samego początku cechowała się niezwykłą odwagą i samodzielnością. Gdy wyjechała samotnie do Australii ( mając 24 lata ) dostała od matki 12 małych słoiczków z kremem - jak 12 talizmanów mających ją chronić. Krem okazał się skarbem w ekstremalnym klimacie Australii. 
Pierwszą maść wyprodukowała w kuchni, używając składników roślinnych i lanoliny ale nigdy nie zdradziła szczegółów kompozycji. W 1902 roku w wynajętym mieszkaniu w Melbourne otworzyła pierwszy salon piękności. Jako pierwsza zwróciła uwagę na podział skóry na suchą, tłustą i normalną. Alarmowała aby nawilżać skórę, wymyśliła samoopalacz, krem usuwający plamy, mascarę w tubce i wiele innych dobrze nam dzisiaj znanych kosmetyków. 
Gdy stworzyła imperium na trzech kontynentach, ściągnęła z Polski siostry, siostrzenice, kuzynki aby powierzyć im swoje salony ( w Australii, Londynie, Paryżu, Nowym Jorku ), gdyż tylko do swojej rodziny miała zaufanie.
Dla Madame praca była jej pasją. Niestety przez pracoholizm i jej wieczną nieobecność w domu nie układało jej się życie prywatne. Jej pierwszy mąż Edward William Titus regularnie ją zdradzał. Ich małżeństwo doświadczało licznych wzlotów i upadków, ostatecznie rozpadło się po 30 latach. Owocem tego związku byli dwaj synowie Roy i Horace. Niestety z nimi Helena również nie miała dobrych relacji. Synowie czuli się niekochani, a dobrobyt nie mógł im zaspokoić braku miłości.
Jej drugim mężem ( za którego wyszła w wieku 66 lat ) był książę Artchil Gourielli - Tchkonia, z którym również nie mogła spędzać zbyt wiele czasu. Ale książę nawet jeśli miał jakieś przygody na boku, zawsze był dyskretny i pełen szacunku dla żony.
Helena uwielbiała luksus, a co za tym idzie dalekie podróże, wielkie apartamenty, biżuterię, dzieła sztuki a także modę. Przez całe życie ubierała się w największych domach mody ( Chanel, Dior, Yves Saint Laurent ) i uważała się za najlepszą ambasadorkę swojej marki.

Była jedną z najbogatszych kobiet świata. Kiedy umierała w 1965 roku jej imperium było warte 100 milionów dolarów, liczyło 32 tysiące pracowników. Większość majątku odziedziczyła rodzina natomiast część trafiła do Fundacji Heleny Rubinstein. W 1988 roku firmę odkupiło L'Oréal. Sprzedaż produktów skoncentrowana została na Europie i Azji, gdzie artykuły Heleny Rubinstein cieszą się powodzeniem. W roku 2007 Demi Moore została muzą marki.
W książce opisano życie wielkiej kobiety z pasją, którą w pełni zrealizowała ale przypłaciła to swoim życiem prywatnym. To pokazuje, że aby być w pełni szczęśliwą trzeba znaleźć ten złoty środek.  Mnie osobiście życiorys Heleny Rubinstein pobudził do refleksji i przemyśleń, co tak naprawdę jest sensem życia. Dlatego też polecam tę publikację, gdyż nie ma lepszych przykładów i wzorców jak autentyczne życiorysy" Wielkich tego Świata".


 

10 komentarzy:

 1. To bardzo ciekawa postać. Na pewno biografia warta przeczytania
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem w trakcie czytania tej książki:) A.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hi, i just discovered your blog and i love it!

  When you have time maybe visit my blog and tell me what you think!

  your newest follower,

  Silvia,

  http://rock-and-roses.blogspot.ro/

  OdpowiedzUsuń
 4. Prezent na święta pomysłowy ! ; ) + nie słyszałam o niej nigdy ;D

  OdpowiedzUsuń
 5. I have not tried any of Helena Rubinstein

  http://losviajesysibaritismosdeauroraboreal.blogspot.com.es/

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapowiada się ciekawa lektura :) Na pewno przeczytam :)
  Zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. I didn't know so many details about Helena Rubinstein's life, I had no idea that she invented all these creams and even the mascara tube! Definitely an interesting woman with a very interesting life. The book sounds great, I'll have a look to see if I can find it, I always love a good biography :)

  OdpowiedzUsuń
 8. I love your blog! This post is awesome!
  Check out my blog, write your opinion and maybe...follow?
  Where are you from?

  OdpowiedzUsuń
 9. So beautiful, my love!

  Have a great evening.

  Many many kisses,

  Nicole

  www.nicoleta.me

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze :)
Proszę nie umieszczać aktywnych linków.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...