poniedziałek, 30 maja 2016

" Cyfrowi rodzice " - recenzja książkiW dzisiejszym wpisie, chciałam Wam przedstawić recenzję książki pt.: " Cyfrowi rodzice. Dzieci w sieci. Jak być czujnym, a nie przeczulonym ", której autorem jest Yalda T. Uhls. Przedstawiony poradnik  miał swoją premierę 18 maja br. o czym pisałam Wam we wcześniejszym wpisie ( klik ). http://www.swiatwkolorzeblond.com/
Myślę, że na początku warto wspomnieć kilka słów o autorce przedstawionego poradnika, która jest uznanym psychologiem dziecięcym, badaczem i czołowym ekspertem z dziedziny wpływu mediów na dzieci, a prywatnie matką dwójki nastolatków. Całą karierę zawodową poświęciła mediom, a swoją wiedzą i doświadczeniem postanowiła podzielić się w książce " Cyfrowi rodzice ".
 
Jednym z celów przedstawionej książki jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, jak cyfrowy świat wpływa na dzieciństwo ? Czy pod wpływem cyfrowego świata dzieciństwo zmienia się na gorsze, czy na lepsze ? A jeśli tak, to w jaki sposób ? Daje również wskazówki jak my, rodzice możemy przystosować się, by pomóc dzieciom przetrwać w cyfrowej erze.

Książka składa się z trzech części, zatytuowanych kolejno: "Podstawy", "Media społecznościowe" i "Nauka ".
Część pierwsza skierowana jest do rodziców, którzy są zainteresowani tematem korzystania ze sprzętu multimedialnego przez dzieci w wieku poniżej 2 lat. Część druga na pewno zainteresuje rodziców dzieci w wieku 10 - 12 lat, którym nieobce są media społecznościowe. Natomiast część trzecia na pewno zaciekawi wszystkich , zwłaszcza pedagogów  najnowszymi badaniami na temat korzystania z nowych technologii w szkole.
http://www.swiatwkolorzeblond.com/
Książka " Cyfrowi rodzice " zrobiła na mnie pozytywne wrażenie. Jest napisana w sposób przystępny i przejrzysty. Każdy rozdział stanowi odrębną całość, dlatego można w pierwszej kolejności przeczytać to co nas najbardziej interesuje, niekoniecznie chronologicznie.
W książce podane są ciekawe badania naukowe, a ich rezultaty często zaskakują ( np. jak się okazuje alkohol, papierosy czy narkotyki są w obecnych czasach mniej powszechne niż były w poprzednich pokoleniach ).
Autorka w każdym rozdziale analizuje jeden temat związany z mediami i dziećmi, odwołując się do odpowiednich badań z zakresu nauk społecznych. Dużym plusem jest zamieszczone na końcu każdego rozdziału podsumowanie badań naukowych i porady w pigułce. Cenne są również porady praktyczne, liczne przykłady i anegdoty.
Dla mnie, jako mamy 2 córek w wieku do 5 lat, najbardziej interesujące okazały się dwie pierwsze części książki, a w szczególności rozdziały "Czas przed ekranem - niemowlęta i małe dzieci" oraz "Media społecznościowe a życie towarzyskie".
Myślę, że mogę polecić ją wszystkim rodzicom, którzy podobnie jak ja chcą poznać prawdziwy (oparty na badaniach i doświadczeniach) bilans plusów i minusów, a także szans i zagrożeń wynikających z korzystania przez nasze dzieci z internetu.  

6 komentarzy:

 1. Lubię książki, które dotykają problemów współczesnego świata, w tym przypadku szeroko rozumianej cyfryzacji. Choć rodzicem jeszcze długo nie będę, o ile w ogóle, to chętnie przeczytałbym tę książkę. Pozdrawiam :)

  http://brewilokwencja.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa książka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Seems to be important and interesting!
  xx from Bavaria/Germany, Rena
  www.dressedwithsoul.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo przydatna książka! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Really interesting post...thx for sharing! xx

  OdpowiedzUsuń
 6. wydaje się być bardzo przydatna :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze :)
Proszę nie umieszczać aktywnych linków.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...